Strhující drama člověka obdařeného výjimečnými schopnostmi na pozadí dobových událostí.
Nový film světoznámě uznávané režisérky Agnieszky Holland.

INFORMACE O FILMU

Žánr filmu: drama

Cílová skupina: 25+

Délka filmu: cca 100 min

Výsledný formát: celovečerní film; DCP

Odhad návštěvnosti filmu v kinech ČR: 300 000 diváků

O PROJEKTU

Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, které do dramatického tvaru zpracoval přední český scenárista, držitel Českého lva Marek Epstein. Režisérkou filmu je jedna z nejvýraznějších evropských režisérek současnosti Agnieszka Holland, jejíž filmy získaly desítky prestižních mezinárodních ocenění.

Děj filmu Šarlatán se začíná odehrávat v polovině padesátých let. Uprostřed času komunistické diktatury a důsledného materialismu žije v Čechách muž, k němuž se desítky lidí obracejí jako k poslední naději. Léčitel Jan Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale nadaný nevšedním a de facto nevysvětlitelným nadáním diagnostikovat a léčit nemoci, před nimiž zůstávají doktoři bezmocní. Mikoláškovy mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s jeho vlastními démony. Léčitelství, které je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým, mu také přináší neustálé ohrožení ze strany komunistického establishmentu. Přichází zatčení, vykonstruované obvinění, výslechy. V návratu do Mikoláškovy minulosti se pomalu se odhaluje prvopočátek jeho léčitelských dovedností, rozkrývají se celoživotní traumata a bolesti i homosexuální orientace, k níž se ovšem nedokáže a s ohledem na dobu ani nemůže otevřeně přihlásit. Mikoláškova postava, jakkoliv je obdařena nevšedními schopnostmi, má běžné lidské limity, co se týká odvahy nebo schopnosti sebeobětování. Na půdorysu dramatických životních osudů je vykreslen příběh, který překračuje sám sebe a snaží se pojmenovat jevy univerzální a obecně platné.

Mikoláškova osobnost v sobě totiž sdružuje dva protikladné principy, ovládající lidstvo od nepaměti – dobro a zlo. Jejich věčný svár je právě tou přesahovou hodnotou, která činí Mikoláškův život čitelný pro současného člověka. Šarlatán je proto nejen příběhem konkrétního lidského života plného zvratů, ale i obecnou úvahou nad tím, jaká cena bývá účtována za výsadu geniality.

REŽISÉRKA FILMU

hollandJedna z nejvýraznějších evropských režisérek současnosti, jejíž filmy získaly desítky prestižních mezinárodních ocenění včetně Zlatého globu a nominací na Oscara ve svých filmech prokazuje mimořádnou empatii k látkám, v nichž se intimní lidský příběh dostává do soukolí společenských změn, které mají na jeho vývoj zcela zásadní vliv.

Agnieszka Holland, díky blízkému vztahu k Česku (režisérka je absolventkou ceněné pražské FAMU), dokáže ve své tvorbě skloubit cit pro vypjatý, ale všeobecně srozumitelný lidský příběh a vnímání dobových souvislostí.

Za své filmy dosáhla na ty nejvyšší ocenění:

  • 1985 nominaci na Oscara za film BITTERE ENTRE
  • 1991 nominaci na Oskara za film EVROPA EVROPA podle románu Solomona Perela a získala Zlatý globus a ocenění BAFTA.
  • 1995 – film ÚPLNÉ ZATMĚNÍ, v hlavních rolích Leonardo Di Caprio a David Thewlis.
  • 2002JULIE NA CESTĚ DOMU/LÉČITEL, nominace na Zlatého lva
  • Po roce 2002 točí několik úspěšných TV amerických seriálů jako například: THE WIRE, ODLOŽENÉ PŘÍPADY nebo všemi oceňovaný HOUSE OF CARDS
  • 2011 za film V TEMNOTĚ dostává opět nominaci na Oscara
  • V roce 2013 natáčí v Ćeské republice film HOŘÍCÍ KEŘ, za který obdržela prestižní ocenění Český lev za nejlepší film a režii.
  • V roce 2016 dokončuje koprodukční zahraniční projekt PŘES KOSTI MRTVÝCH, za který byla oceněna cenou Stříbrný medvěd na Berlinále 2017

TVŮRČÍ TÝM

Námět: Martin ŠulcKostýmy: Katarína Bieliková Štrbová
Scénář: Marek EpsteinMasky: Andrea McDonald
Dramaturg: Jaroslav SedláčekStřih: Pavel Hrdlička
Kamera: Martin ŠtrbaHudba: Antoni Lazarkiewicz
Architekt: Milan BýčekZvuk: Radim Hladík

HLAVNÍ POSTAVY

Jan Mikolášek

Léčitel a geniální diagnostik. V příběhu se objevuje během klíčových okamžiků svého života, od dvacetiletého mladíka, po zralého šedesátníka. Jako starý muž figuruje v hlavní dramatické části vyprávění, tedy v době soudního přelíčení. Mikolášek je postava rozporuplná, sama v sobě rozervaná, obdařena až nadpozemskou mocí diagnostikovat zdraví člověka z jeho moči a zároveň posedlá touhou ubližovat. Arogantní a zároveň plná lásky. Jeho cílem je najít rovnováhu v tom, co dostal od Boha s tím, co mu našeptává Ďábel.

Alexander Zounar

Asistent Jana Mikoláška. Muž, který se stal osudovou postavou v životě léčitele. Na jeho cestě ho doprovázel skoro třicet let a jako postava nejbližší Mikoláška dokonale zná. On jediný v něm dokáže potlačit stinnou stránku lidství a stimulovat v něm to dobré. Jako postava, která je léčiteli srdcem nejblíže, je Zounar předurčen oběti k nejvyšší, k vrcholu zla, které Mikoláška konečně vykoupí.

Zlatohlávek

Státní zástupce. (30) let. Mladý advokát, který jako první případ dostane ohajovat protistátního živla, šarlatána a snad i homosexuála Jana Mikoláška. Zlatohlávek je postava, přes kterou rozkrýváme dramatický osud člověka požehnaného i posedlého zároveň.

Vyšetřovatel

Vyšetřovatel (50) let, muž, který nám společně se Zlatohlávkem pomáhá rozkrýt Mikoláškovu minulost a sestavit pro žalobce dostatek důkazů, které dosvědčí, že Mikolášek je sabotér, reakcionář a nejlépe i vrah, který ohrozil životy svých pacientů, zřízení i Strany. Důkladný, zručný a systematický státní úředník raných padesátých let, kterého druhá polovina desetiletí zaskočí svým nečekaným obratem k základům humanismu, které mu už nedovolí Mikoláška donutit k přiznání násilím.

TERMÍNY REALIZACE

2015-2017 – developing projektu

2017-2018 – zafinancování projektu

Léto 2018 – natáčení filmu

Podzim – zima 2018 – postprodukce

Jaro 2019 – distribuce v kinech ČR

Léto 2019 – DVD, WOD

Jaro 2020 – TV vysílání